AdBlue İptali

AdBlue İptali Nedir?

Euro4, Euro5 ve Euro6 standartlarında olan binek otomobil, kamyon, otobüs, tır ve iş makinalarında kullanılan adblue sistemlerinin yazılımsal olarak iptal edilerek, yaşanan sorunların çözülmesidir. Gerçekleştirilecek işlem her markaya göre değişiklik göstermektedir. Adblue iptalinde yapılan işlem, sistemin by-pass edilmesidir. Uygulama sonucunda aracınıza hiçbir zarar gelmeyecektir.


AdBlue İptali Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

NOX sensörü arızası, SCR ve DPF sisteminde arıza ile karşılaşıldığında araçların çekiş gücü sistemsel olarak düşer ve hız sınırlaması meydana gelir. Kısa süreli çözümü zor ve maliyeti yüksektir. Ayrıca bazı ülkelerde zorunlu olmadığı için Adblue sıvısı temininde zorluk yaşanmaktadır.


AdBlue İptali Zararlımıdır?

AdBlue sisteminin iptal edilmesi aracınıza hiçbir zarar vermemektedir.

SCR Nedir?

SCR Teknolojisi katalitik konvertörlü AdBlue sisteminde emisyon değerlerini düşürmeye yarayan teknolojidir. SCR genel işleyişi motoru optimize etmesi ve egzoz emisyonunu artırarak nox gibi kirletici emsiyon değerlerinin en aza indirilmesini hedefleyen teknolojidir. Euro4 ve Euro5 düzenlemelerinden sonra Euro6 sisteminde de yer alan SCR motor yakıtının yanma işlemi, atık egzozların işlenmesi gibi standartları yerine getirmektedir.


SCR ve AdBlue İşleyişi Nasıldır?

Egzoz SCR sisteminden önce AdBlue sıvısıyla temas ederek ayrıştırılır ve çevrede zararlı olan nitrojenoksitler çözümlenerek nitrojen ve su buharına dönüşür böylece egzozdan çıkan zehirli yakıtın doğaya en zararsız şekilde dönüşmesini sağlar. Euro5 ve Euro4 normları kıyaslandığında, Euro5 de daha fazla AdBlue yakıtının kullanıldığı gözlenmektedir. SCR sisteminin bozulması, AdBlue sisteminde de arızayla karşılaşmanıza neden olacağı gibi aracın beyninde de bir çok arızaya sebep vereceği bilinmektedir. Aynı zamanda SCR arızası alındığında aracınız performans ve güç kaybedecektir, çekişten düşecektir ve mazot kullanımı artacaktır.

Nox Sensörü Arızası Nedir? Nasıl Giderilir?

Son dönemlerde sıkça karşılaşılan şikayetlerden biri de nox sensör arızasıdır. Nox arızasının giderilebilmesi için arıza tespit cihazları kullanılarak hata kodlarının silinmesi gerekmektedir. Sonrasında ise, kalıcı olarak bu sorundan kurtulabilmek için, motor kontrol ünitesi üzerinde bulunan yazılımdan bu hata kodalrı tamamen silinmelidir.

Katalik teknolojisinin verimliğini ölçen nox sensörü scr sistemi ile entegre şekilde çalışmaktadır. Bu arızaların giderilmediği zamanlarda beynin tamamen değiştirilmesine kadar giden sorun var arızalar ile karşılaşılabilmektedir. Nox sensörü arızaları konusunda sizlere profesyonel cihazlarımız ve ekibimiz ile birlikte, uygun fiyatlara nox sensör iptali, scr sistem iptali yapabilmekteyiz.

%100

Kesin Çözüm