Chip Tuning

Chip Tuning Nedir?

Chiptuning araçların motor kontrol ünitesi içerisindeki yazılımın talebe/ihtiyaca göre optimize edilmesi ve değiştirilmesi işlemidir. Bu değişiklikler farklı ihtiyaçlar doğrultusunda yapılabilir.

  • Motor gücünün düşürülmesi ya da arttırılması
  • Araç hızının sınırlandırılması
  • Araçtaki arızaların silinmesi/kaldırılması
  • Mevcut limitörlerin kaldırılması
  • Araç motoruna herhangi bir donanım ilave edilmesi veya kaldırılması

gibi gerek yazılımsal gerek donanımsal her türlü gereksinim chiptuning uygulaması ile yapılabilir.

Chiptuning uygulamaları günümüzde sıklıkla, aracınızın ürettiği motor gücünü ve torkunu değiştirmeye, yakıt tüketimini iyileştirmeye odaklı olarak geliştirilirler. Bir uygulama ortalama 1-2 saat kadar sürer. Aracınızın motor kontrol ünitesinden okunan orjinal yazılım, aracınızın o günkü kondisyonu ve varsa üzerindeki performans arttırıcı parçalara/aksesuarlara göre uzmanlarımız tarafından yeniden düzenlenir, aracınıza yeniden yüklenir. Aracınızdan okunan orjinal yazılımın bir opyası ise Masterchip bünyesinde yedeklenir ve istenildiğinde aracınıza tekrar yüklenmek üzere veritabanımızda zaman aşımı olmaksızın saklanır.

%30

Güç Artışı

%30

Tork Artışı

Chip Tuning Uygulamasının
Avantajları Nelerdir ?

Uygulamalarımızın avantajlarını, kullanıcılar tarafından bize iletilen sorulardan ve onlara sunduğumuz çözüm operasyonlarından derleyebiliriz.

Otomobilin ilk hareketi esnasında motora çok iş düşer ve eğer araç kaldırılırken yeterli miktarda tork üretilemezse araç sık sık stop eder. Müşterilerimizden sıklıkla bu şikayeti duyarız, özellikle yazın klima açık kullanıldığında bu rahatsız durum daha belirginleşir. Chiptuning ile gerekli iyleştirmeler yapıldığında, motorun daha erken devirlerde tork üretmeye başlaması ve daha yüksek miktarda güç üretmesi sağlanır. Böylece daha az gaz vererek daha düşük devirlerle aracınızı hareket ettirebilirsiniz. Bu durum aracınızın kavrama sisteminin ömrünü uzatacaktır.

Motor torkunun daha erken üretilmeye başlanması, günlük kullanımda çok sık rastlanan yavaşlamalar sonrasında tekrar hızlanırken vites küçültme ihtiyacını ortadan kaldırır, araç mevcut vitesde çok daha rahat toparlayarak devirlenir. Özellikle otomatik araçlarda yavaşlama sonrasında tekrar gaza basıldığında vites küçültme eğiliminin ortadan kalkaması bu esnadaki zaman kaybının geri kazanılmasını sağlar. Böylece daha yüksek viteste daha düşük motor devri ile daha az yakıt tüketerek ilerleyebilmenizi sağlar.

Aracınızdaki bu güç artışı sayesinde günlük kullanımınızda yakıt tüketiminiz düşecektir. Günlük otomobil kullanımında motor torkunun önemi çok büyüktür. Şehir içinde genelde aracınız düşük devirlerde kullanılır. Motorun aracın tüm yükünü üstlendiği ve torkun önemli olduğu devir bandı 1500-3000rpm dir. Bu durumda ihtiyacınız olan motor gücü değil tork değeri olacaktır. Araç motorları maksimum güçlerini yüksek devirlerinde üretirler ve o gücü kullanabilmek için aracı tam gaz yüksek devirlerde kullanmanız gerekir. Tüm gün araçlar bu şekilde kullanılmıyorlar. Bu yüzden olası bir performans ihtiyacınızda tam olarak neyin işinizi göreceğini iyi bilmeniz gerekir.

Artan maksimum motor gücü ve torku sayesinde aracınız daha kısa sürede hızlanır ve yüksek hızlara daha kısa zamanda çıkabilir.

Günümüz motor kontrol teknolojisi ciddi oranda dijital bir hal almıştır. Aracınızın motor kontrol ünitesine gönderdiğiniz gaz pedalı komutları bir çok hesaplama sonrasında motor tepkisi olarak hissedilir. Bu hesaplamalar tepkinin gecikmesine sebep olur. Gaz tepkisi gecikmesi günlük kullanımda sıkıcı bir hal alabilir. Chiptuning sayesinde gaz tepkisi hızlanır ve verdiğiniz gaz pedalı komutları daha hızlı ve güçlü cevaplanır. Bu durum sollamalar, kalkışlar gibi günlük kullanımda hızlı tepki gerektiren sürüş koşullarında aracınıza duyduğunuz güveni arttırır.

%10

Yakıt Tasarrufu

Chip Tuning İşlmelerinin Farklı Aşamaları Nelerdir?

Chip Tuning işlemi aracınızın o günkü kondisyonuna ve üzerindeki performans arttırıcı parçalara/aksesuarlara göre farklı kalibrasyolar ile uygulanmaktadır. Bu uygulamalar Stage1, Stage2, Stage3 olarak sıralandırılmaktadır.